Whisky

Whisky

Whiskey Glass With Ice In Front Of BottlesWhisky patří k velice oblíbeným nápojům. K největším producentům tohoto zlatavého moku patří Spojené státy americké. Jedná se o nápoj, který se vyznačuje medovou barvou a nezaměnitelnou chutí.

Whisky se vyrábí destilací z obilnin. Tyto obilniny je nutné nechat nejdříve uložit do dřevěných sudů, kde pomalu dozrávají. Zejména v Americe se kvalitní whisky připravuje destilací z kukuřice. Výroba znamenité whisky není příliš jednoduchá. Jen tedy na okraj si přibližme, jak taková výroba probíhá.  K výrobě bude zapotřebí tři hlavní suroviny. Jedná se o vodu, ječmen a kvasinky. Tyto ingredience se využívají při výrobě irské whisky. U americké je více jak 50% využíváno kukuřice. Nejdříve je nutné namočit ječmen do vody, kde se nechá klíčit. Po naklíčení je nutné ječmen vysušit a upražit. Opražený ječmen rozsekáme a namočíme do horké vody. Vznikne nám cukerný roztok, který je připraven k fermentaci. Během této fermentace vzniká alkohol. Whisky je potřeba dále destilovat, aby měla dostatečné množství alkoholu, tedy kolem 70%. Skotská whisky je destilovaná 2x, irská whisky se destiluje dokonce 3x, čím se dosáhne objemu alkoholu kolem 85%. Poslední etapou je zrání v dubových sudech. V těchto sudech bude zrát přibližně 3 roky a více.

Small bottle of Jack Daniels whiskey isolated on white backgrounJak již bylo výše zmíněno, existuje několik typů whisky. Jedná se o skotskou whisky, irskou whisky a americkou whisky. Záleží pouze na vaší chuti. Velice důležité je rozlišování tohoto nápoje na jednodruhovou whisky, která se vyznačuje velice jemnou a originální chutí, a na směsnou whisky. Ta u spotřebitelů převažuje. Je levnější a díky kontrolovanému namíchání mají vždy zaručenou stabilní kvalitu a chuť.

Název whisky pochází z irské gaelšitiny, což v překladu znamená „voda života“. Toto označení získala zejména pro své léčivé účinky.

O webu

Naše internetová stránka o alkoholu je věnována všem, kteří mají zájem se o alkoholických nápojích dozvědět více. Seznámíme vás s nejvíce nakupovanými alkoholy – jde především o pivo, víno, slivovice. Dále vám přiblížíme také zahraniční produkty, mezi které můžeme zařadit gin, brandy, whisky nebo tequillu. Kromě jejich charakteristik získáte také představu o tom, jak se vyrábí, jak se mají správným způsobem konzumovat či které alkoholické nápoje jsou vhodné k výrobě alkoholických koktejlů. To vše a mnohem více právě zde!