Likéry

Likéry

Bottle of Becherovka isolated on white backgroundLikéry jsou nedílnou součástí každé společnosti. Mají také největší zastoupení v alkoholických nápojích. Jedná se o ochucený, sladký alkoholický nápoj.  Nejčastěji se ochucuje ovocem, kořením a různými bylinkami. Právě tyto přísady dodávají likérům jejich jedinečnou a nezaměnitelnou chuť a vůni.

Výroba likérů spadá už do dávné historie. Například v Itálii byly tyto alkoholické nápoje vyráběny už ve 13. století.  Jistě mnoho z vás ji také vzpomíná, jak vaši rodiče nebo prarodiče vyráběli vlastní domácí likéry. S těmi se dnes můžeme také setkat, zejména pak na vesnicích.

Likéry patří díky stupňovitostí alkoholu mezi dezertní vína a destiláty. Většinou mají kolem 20-40 % alkoholu. Můžete se však také setkat s druhy, které mají přes 50%.

IRVINE, CA - January 11, 2013: Photo of a 750ml Bottle of Bailey U klasických likérů se množství cukru pohybuje kolem 100 g/l. Bylinné likéry, jejich obsah cukru se pohybuje kolem 100 g/l jsou označovány jako hořké likéry. Likéry, které mají více jak 250 g/l cukru pak nesou označení krémy.

Výroba likérů není nijak složitá. Základem je nechat byliny, koření či další aromatické látky vyluhovat ve vodě nebo v lihu. Poté se do lihu nebo vody přidá dané množství cukru a dalších látek. Některé druhy likérů jsou vyráběny destilací aromatických a ochucovacích surovin.

Na trhu se můžete setkat s širokou nabídkou těchto alkoholických nápojů. Vyrábí se jako bylinné, čokoládové, vaječné, ovocné či krémové. Ovocné likéry se nejčastěji vyrábějí s příchutí broskve, jahody, kokosu, meruňky, či ořechu. Většinou se likéry pijí samotné. Co se ovšem málo ví, že je možné je používat k přípravě různých pokrmů, kterým dodají jedinečnou chuť. Mezi nejznámější likéry se řadí Becherovka, Griotka, Jägermeister či Pepermint. 

O webu

Naše internetová stránka o alkoholu je věnována všem, kteří mají zájem se o alkoholických nápojích dozvědět více. Seznámíme vás s nejvíce nakupovanými alkoholy – jde především o pivo, víno, slivovice. Dále vám přiblížíme také zahraniční produkty, mezi které můžeme zařadit gin, brandy, whisky nebo tequillu. Kromě jejich charakteristik získáte také představu o tom, jak se vyrábí, jak se mají správným způsobem konzumovat či které alkoholické nápoje jsou vhodné k výrobě alkoholických koktejlů. To vše a mnohem více právě zde!