Vodka

Vodka

Shot glasses of cold vodkaVodka je alkoholický nápoj, který je typický pro severské země. Zejména pak pro Rusko a Finsko. Tento nápoj obsahuje nejčastěji 40 % alkoholu. Můžete se však setkat také s produkty, které mají obsah alkoholu 70%. Vodka má typickou vůni a čirou barvu.

Vodka se nejčastěji konzumuje samostatně či se používá pro výrobu koktejlů. Právě nejznámější míchané nápoje světa obsahují vodku. Jde například o Cosmopolitan, Sex on the Beach nebo Bloody Mary.

A jak se vlastně tento oblíbený nápoj vyrábí? Hlavní surovinou je zde obilí. Nejběžněji se vyrábí z kvalitního ječmene. Nejdříve se suroviny rozdrobí a následně se nechávají zkvasit. Vzniklá kapalina pak prochází procesem, ve kterém se odděluje alkohol od nekvalitních zbytků. Rozhodně nesmíme zapomínat na destilaci. Některé produkty prochází několikanásobnou destilací. Můžeme zmínit třeba notoricky známou vodku Finlandia, která je destilovaná dokonce 6krát. Dále alkohol prochází filtrací.  V dnešní době existuje celá řada postupů, přístrojů a zařízení, které se používají k filtraci. Jen na okraj můžeme zmínit filtraci dřevěným uhlím nebo mlékem. Díky filtraci se vzniklý alkohol získá svoji ostrou chuť a jedinečnou vůni.

Absolut vodka isolated on white backgroundKaždá země však při výrobě vodky používá různé suroviny. Zatímco Finové při výrobě používají již zmíněný ječmen, Švédi pak svoji vodku vyrábí z žita a Poláci z brambor. Jinak se v Evropě můžete setkat s výrobou vodky z cukrové řepy nebo z různých druhů ovoce. Co je nutné ještě zmínit, že většina vodek je tzv. blended, tedy míchaných z několika druhů.

Kromě čiré vodky existují na trhu také vodky ochucené. K nejběžnějším příchutím patří jablko, višeň, švestka, fík nebo brusinka. Vodce s příchutí dávají přednost zejména ženy, pro které je jsou ochucené varianty jemnější. Mezi ochucené vodky se řadí také Peach vodka, často označována jako Koskenkorva. Jedná se o vodku s příchutí broskve.

O webu

Naše internetová stránka o alkoholu je věnována všem, kteří mají zájem se o alkoholických nápojích dozvědět více. Seznámíme vás s nejvíce nakupovanými alkoholy – jde především o pivo, víno, slivovice. Dále vám přiblížíme také zahraniční produkty, mezi které můžeme zařadit gin, brandy, whisky nebo tequillu. Kromě jejich charakteristik získáte také představu o tom, jak se vyrábí, jak se mají správným způsobem konzumovat či které alkoholické nápoje jsou vhodné k výrobě alkoholických koktejlů. To vše a mnohem více právě zde!